Opublikowany w alec, cassandra clare, city of bones, clary fray, fantasy, Iga, jace wayland, magnus, miasto kości, Uncategorized

„Miasto kości” Cassandra Clare

20180111_165920Cassandra Clare ma na swoim koncie wiele świetnych pozycji takich jak: seria „Dary anioła” albo seria „Mroczne intrygi” i „Diabelskie  maszyny”. Dzisiaj zajmiemy się I tomem z serii „Dary anioła”, czyli „Miasto kości”. Książka została wydana w 2009 roku w Polsce, przez wydawnictwo MAG. Liczy 520 stron i została przełożona przez Annę Reszkę.

Już na pierwszych stronach poznajemy naszą główną bohaterkę piętnastoletnią Clary Fray. Dziewczyna i jej przyjaciel-Simon- udają się do klubu o nazwie Pandemonium. Clary w klubie dostrzega kogoś kogo nikt inny nie widzi. Jako, że człowiek jest z natury ciekawski Clary podąża za nieznajomymi  do małego składziku, gdzie jest świadkiem morderstwa. Jak się potem dowiaduje zabity został DEMON. Przed dziewczyną w tym momencie otwierają się drzwi do całkiem nieznanego jej wcześniej świata, przed którym matka próbowała ją ochronić przez piętnaście lat. Clary poznaję świat Nocnych łowców, wilkołaków, wampirów, czarodziei i wielu innych stworzeń, które prawo mają istnieć tylko w baśniach, lecz baśnie okazują się być prawdziwe. Po wydarzeniach z klubu ktoś porywa matkę dziewczyny i od tego momentu wszystko jeszcze bardziej się komplikuje.

Nasza główna bohaterka w składziku poznaję Jaca Wayland’a, Aleca i Isabelle Lightwood’ów. Jace staje się jej przewodnikiem po nieznanym świecie. Z nim ma najlepsze stosunki z całej tej trójki. Pod koniec, relacja Clary z Isabelle nieco się poprawia. Natomiast Alec (uwaga, tutaj powiem brzydko) ma kij w dupie i nie lubi wszystkich. Tak, jestem tego świadoma, że czuje się nieco zagrożony przybyciem dziewczyny do instytutu, no ale bez przesady… Nie chodzi mi tutaj o to, że go nie lubię, wręcz przeciwnie polubiłam go i to bardzo, ale mam co do niego mieszane uczucia (tylko w książce i w filmie, w serialu okazuje się być bardzo miłym gościem). Miałam pisać o stosunkach między postaciami, a nie o tym kogo kocham. Na to będzie czas później… Clary i Simon wchodzą na nowy poziom swojej przyjaźni, ponieważ chłopak wyjawia jej wielką tajemnice. Relacje Clary i Luka(przyjaciela rodziny) wydają się być trudne i takie jak najbardziej są, ponieważ dziewczyna poznaje Luka NAPRAWDĘ. Mało jest relacji córka-matka, ponieważ matkę Clary porwano, ale wydaję mi się, że dziewczyna zawodzi się na swojej matce, ponieważ ta nie mówiła jej wszystkiego o sobie, o ojcu Clary i o tym kim tak naprawdę jest główna bohaterka.

Autorka w książce według mnie porusza kilka ważnych tematów, jakimi są pierwsza miłość, akceptacja, przyjaźń i rodzina. Bohaterowie również odkrywają samych siebie, co dla mnie jest ważne jako dla młodego czytelnika.

Fabuła książki bardzo mi się spodobała, lubię klimaty fantasy. Mieszane odczucia mam natomiast co do bohaterów. Clary jest owszem, nieco mniej denerwujaca, niż w serialu, ale jakoś za specjalnie j nie polubiłam. Tak jak innych bohaterów, wydaję mi się, że to przez to, że najpierw zainteresowałam się i oglądałam serial, a dopiero potem wzięłam się za książkę. Miałam po prostu nieco inny zarys bohaterów, bo według mnie w książce, w serialu czy w filmie dana postać jest przedstawiona inaczej. Jednak nie zniechęca mnie to do dalszego czytania tej serii. Jestem bardzo ciekawa co stanie się dalej mimo tego, że jestem na bieżąco z serialem. Książkę polecam wszystkim, ponieważ uważam, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Przeplata sie tu wątek miłosny, jest troche akcji i dużo fantasy. Polecam również serial i film, ale nie popełniajcie tego samego błedu co ja i najpierw sięgnijcie po książkę.

Iga

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s