Opublikowany w celestyn, Iga, katarzyna ryrych, król, patryk, polecana przez nas, polski pisarz, Uncategorized

„Król” Katarzyna Ryrych

krol-1

Przedstawiam Wam wszystkim niesamowitą książkę Katarzyny Ryrych pt. „Król”. Książka została wydana w 2015 roku przez wydawnictwo Literatura. Katarzyna Ryrych jest autorką jeszcze wielu książek np.”Za wszelką cenę” ,”Denim blue” albo „Wyspa moje siostry”.

Na początku książki poznajemy Patryka, jego rodzice mają problemy finansowe, dlatego wszyscy muszą przenieś się ze swojego wypasionego domu na obskurne osiedle Brooklyn. Patryk musi nauczyć się żyć inaczej, tak naprawdę ze starego życia nie pozostało mu nic. Chłopiec nie dogaduje się ze swoim ojcem. Ojciec wyżywa się na Patryku, bije go, a potem się upija. Chłopak nie ma przyjaciół w swojej nowej szkole, na przerwach ukrywa się w bibliotece, ponieważ dzieci śmieją się z niego, bo kiedyś na lekcji przyznał się, że w przyszłości chciałby zostać Wiedźminem.

Pewnego dnia, po przeprowadzce ojciec Patryka zostaje wywieziony do „wariatkowa”. Zaczyna się lato, więc chłopak zostaje na wakacje z matką, która pracuje całe dnie, więc tak naprawdę Patryk zostaje sam. Na początku czyta książki. Potem od złomiarza dostaje rower i wtedy zaczyna się przygoda lata… Chłopiec poznaje Celestyna (który wygląda jak Wiedźmin). Patryk i Celestyn zaprzyjaźniają się od pierwszych chwil wspólnej rozmowy. Razem chodzą na obiady, siedzą na ławce w parku, konstruują czapeczki z papieru i latawce. Celestyn chłopcu zastępuje w pewnym sensie ojca. Patryk codziennie uczy się nowej czynności, która na jego osiedlu na pewno się przyda. Można powiedzieć, że Celestyn Patryka uczy po prostu  jak żyć.

Ludzie są tacy, jacy są(…) Czasami jest jakiś niefart. Życie robi kawał i nic nie jest takie, jak było. Chodzi o to, żeby się jakoś pozbierać. Jedni wiedzą jak, inni nie.

Podziwiam Patryka za to, że umiał sobie dać radę z tym, co mu życie przyniosło, bo umówmy się, nie każdy pozbierałby się tak szybko po stracie „normalnego” życia i ojca. Autorka w książce porusza trudne tematy takie jak śmierć, strata bliskich osób, brak akceptacji itd. Polecam ją każdemu, bo pomimo poruszających tematów czyta się ją przyjemnie. Tak, że zrozumie czytelnik w każdym wieku. Książka daje do myślenia, ale jest też bardzo zabawna. Jedyne, co nie podobało mi się w książce to to, że z tyłu (w opisie książki) jest napisane kim jest Celestyn, owszem lubię spojlery, ale wydaję mi się, że to to przesada.

Iga

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s