Opublikowany w Uncategorized

„Ponad wszystko” Nicola Yoon

d1a14097b4

Maddy od najmłodszych lat choruje na bardzo rzadką chorobę, SCID. W skrócie:  jest uczulona na cały świat. Nie wychodzi z domu, kontakt fizyczny utrzymuje jedynie z mamą i opiekunką.  Wszystko co trafiało w ręce dziewczyny, musiało zostać na początku zdezynfekowane, zapakowane, bez skazy.

Życie Maddy było rutyną: codziennie te same czynności, te same badanie, ta sama samotność. Tak spędziła całe siedemnaście lat swojego życia.

Pewnego dnia do domu naprzeciwko wprowadza się nowa rodzina. Mama, tata, córka i syn. Chłopak – Olly –  od samego początku przykuł uwagę dziewczyny.  Zaczyna go obserwować, poznawać jego życie. Chłopak także zwraca uwagę na Maddy.  Przyjaźń, która rozkwita między nimi, jest dla Maddy rzeczą niezwykłą, ale też niebezpieczną. Coś co niewinnie się zaczyna, może mieć naprawdę poważne skutki.

Z początku dziewczyna słabo radzi sobie z rzeczywistością. Problemy zwykłych ludzi jej nie obchodzą, żyje poza marginesem. Gdy poznaje Ollego, jej nastawienie do życia zaczyna ulegać zmianie. Chce żyć życiem normalnej nastolatki, przeżywać przygody, zdobywać przyjaciół. Od początku książki, do końca, charakter dziewczyny niezaprzeczalnie ulegał zmianie. W bohaterce nastąpiła bardzo widoczna przemiana wewnętrzna.

W tej powieści polubiłam wszystkich głównych bohaterów, co jest dla mnie rzadkością! Przez cały czas Maddy była mi bliska, rozumiałam jej problemy i jej emocje. W wielu momentach było mi jej naprawdę szkoda, nie chciałabym znaleźć się na jej miejscu.  Olly był sympatyczną postacią, nie da się go nie lubić. Jest pozytywnym nastolatkiem, który rozumie trudną sytuację dziewczyny.  Matka Maddy jest typem mamy, która aż zanadto martwi się o swoje dziecko, ale mimo wszystko bardzo ją polubiłam.  Jest jeszcze opiekunka – Carla. Postać Carly jest postacią kluczową dla  fabuły, gdyby nie ona, wiele– rzeczy nie miałoby miejsca. To byłoby na tyle jeśli chodzi o bohaterów.

,, Ponad wszystko” jest niezwykle wciągającą powieścią. Przyjemnie się ją czyta, jest idealnym promykiem słońca na zimne, jesienne dni. Mimo że książka jest młodzieżówką, to jest napisana w dobrym stylu. Niestety bardzo szybko się ją czyta, po jej zakończeniu ma się ochotę na więcej.

Moim zdaniem ,, Ponad wszystko” to wartościowa powieść, ukazująca wiele uczuć i wiele problemów.  Jestem ciekawa, jak sytuacja jest ukazana w filmie, planuję jego obejrzenie!

Podsumowując:  naprawdę warto sięgnąć po tą książkę. Polecam ją ciepło. Podczas jej czytania na pewno poczujecie te emocje, gwarantuję!

Klaudia

 

 

 

Reklamy

Jedna myśl na temat “„Ponad wszystko” Nicola Yoon

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s