Opublikowany w Klaudia, recenzja, Uncategorized

Stephenie Meyer „Zmierzch”

 

zmierzch-b-iext40611139

Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach wszyscy słyszeli już o sadze „Zmierzch”. Od czasu wydania minęło już wiele lat, ale historia Belli i Edwarda wciąż podbija serca młodych ludzi.

Niektórym ludziom „Zmierzch” bardzo się podoba, niektórzy twierdzą że to kompletne dno. Są także tacy, którzy twierdzą, że książka ta jest głupia, chociaż nawet jej nie przeczytali.

Czy powieść Stephenie Meyer przypadła mi do gustu? O tym dowiecie się w dalszej części recenzji!

 

 

 

Siedemnastoletnia Bella Swan przeprowadza się ze słonecznej Florydy do ponurego miasteczka Forks, w deszczowym stanie Washington. Dziewczyna ma zamieszkać razem z ojcem. Z początku trudno jest jej się przystosować. Nagła zmiana klimatu, trudne relacje z ojcem. Rozpoczyna naukę w miejscowej szkole średniej. O jej przybyciu plotkowało już całe miasteczko, więc naturalne było, że każdy chciał się z nią zakolegować. Dziewczyna szybko znalazła sobie grupkę osób, w których towarzystwie czuła się jak ryba w wodzie. Podczas przerwy obiadowej zauważa grupkę dziwnych osób, siedzących przy stoliku kilka metrów dalej. Wszyscy byli do ciebie podobni. Blada skóra, zimny kolor oczu… . Naszą dziwną grupą byli oczywiście Cullenowie. Jeden z chłopaków w szczególności spodobał się Belli. Był to oczywiście Edward. Podczas lekcji biologi stało się coś naprawdę dziwnego. Edward, z którym usiadła dziewczyna, zaczął się odsuwać jak najdalej od niej, a w rezultacie pod koniec dnia chciał zmienić plan lekcji. Pewnego dnia na szkolnym parkingu zdarzył się wypadek. Jeden z uczniów stracił kontrolę nas pojazdem i niebezpiecznie pędził przez parking, prosto na Bellę. Mało brakowało, a doszłoby do nieszczęścia. Edward, nie wiadomo jak, znalazł się tuż obok dziewczyny i w porę ją odciągnął.

Pewnego dnia przyjaciele Belli organizują wyjazd nad morze. Podczas ogniska, Bella spotyka Jacoba, dawnego znajomego z dzieciństwa. Chłopak zaczął opowiadać jej historie plemienia swoich przodków. Jedna z legend dotyczyła  zimnych ludzi- wampirów. Jak się okazało przodkowie Edwarda podobno nimi byli.

Tak właśnie zaczęła się opowieść o niebezpiecznej miłości, przyjaźni i poświęceniu. Ani Edward, ani Jacob nie są zwykłymi ludźmi. Obaj skrywają mroczną tajemnicę, którą Bella pozna.

„Zmierzch” to książka pełna tajemnic i zwrotów akcji. Nic z tego, co uważamy za dobre, nie jest takie. Bardzo podoba mi się sposób, w jakim napisana jest książka. Narratorem jest sama Bella, co nadaje książce charakteru. Postacie są całkiem ciekawi, niestety zabrakło im „tego czegoś”. W książce pojawił się intrygujący wątek miłosny. Kogo wybierze Bella? Edwarda czy Jacoba?

„Zmierzch” nie jest literaturą z wyższej półki. Jest to lekka książka, przy której można odpocząć. Moja ocena książki: 5/10

Wydaje mi się, że spodoba się ona czytelnikom poszukującym powieści z wątkiem realizmu, fantastyki, romansu i dreszczyku emocji.

Klaudia 🙂

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s