Opublikowany w Uncategorized

Anna Herbich „Dziewczyny z powstania”

Herbich_Dziewczynyzpowstania_popr_500pcx    Powstanie Warszawskie – 63 dni wypełnione bólem, zmęczeniem, utrapieniem, ale również wolą walki, wizją zwycięstwa i dumy.

   Powstanie miało trwać góra trzy dni. Trwało ponad dwa miesiące. Warszawiacy nie mieli lekko. Wielu mężczyzn wzięło udział w śmiertelnej walce, zostawiając na pastwę losu kobiety. Mało kto wie, jak duża rolę odegrała podczas Powstania płeć piękna.  Kto opiekował się cywilami? Kto pomagała dzieciom i rannym? Dziewczyny z Powstania!

 

 

                              1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie. Tego Dnia urodził się syn jednej z bohaterek. W kurzu, w brudzie, pod ostrym ostrzałem, pod lecącymi z nieba bombami, matka starała się opiekować dzieckiem najlepiej, jak potrafiła. Tylko dzięki własnej odwadze wyniosła dziecko całe i zdrowe z płonącej Stolicy.

Młode sanitariuszki, które z własnej woli biegały, opatrując rannych nawet podczas ostrzału. Wykazały się odwagą, poświęceniem, patriotyzmem … Nieraz napotykały na swojej drodze problemy, takie jak brak wody, czy opatrunków, ale dawały sobie z tym radę.

Łączniczki, które narażały bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i swoich bliskich, by  pomoc upadłemu krajowi.

Gdy wybuchło Powstanie, niektóre z nich dopiero wkraczały w dorosłość. Miały plany na przyszłość, marzyły o miłości, spokojnych wakacjach … Nie mogły jednak na to liczyć, zaczęła się walka.

 

„Dziewczyny z Powstania” to jedenaście prawdziwych historii, prawdziwych bohaterek.

Każda historia jest inna, każda ma w sobie coś, co porusza do łez. Ta książka mną wstrząsnęło. To co innego uczyć się o wojnie z historycznego punktu widzenia. W tej książce poznałam wojnę z perspektywy młodych kobiet, takich jak ja i moje koleżanki. Spotkanie z tą książką obudziło we mnie inny tok myślenia. Po przeczytaniu długo zastanawiałam się, co by było gdybym żyła w tamtych czasach. Myśl ta nie dawała mi spokoju przez naprawdę długi czas.

Książka była wspaniała. Każda z jedenastu historii miała w sobie coś, co zostaje w sercu na długo. Gorąco ją polecam, w szczególności osobom, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej o własnym kraju, ale myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

 Moja ocena książki: 10/10 

Klaudia

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s