Opublikowany w dystopia, Klaudia, recenzja

K. Simmons „Paragraf 5”

paragraf 5„Mama wróciła do drzwi, grzebiąc w torebce. Była czerwona na twarzy. Stanęłam z nią ramię w ramię i z trudem uspokoiłam oddech. Znalazła swój portfel i wyjęła dowód. Bateman zerknął na niego i wsunął sobie do kieszeni koszuli. Conner podniósł kartkę, której wcześniej nie zauważył, odkleił z niej przylepny tył i przycisnął do drzwi naszego domu. Paragrafy prawa obyczajowego.
-Hej- usłyszałam własny głos.- Co wy…
-Lori Whittman, jest pani aresztowana za pogwałcenie prawa obyczajowego, artykuł drugi, paragraf piąty, część pierwsza poprawiona, odnosząca się do dzieci poczętych poza związkiem małżeńskim.
– Aresztowana? -głos mojej mamy zabrzmiał jak pisk- Nie rozumiem…”

Niedaleka przyszłość. Nowy Jork, Los Angeles i Waszyngton to opuszczone miasta. Amerykańską konstytucję zastąpiło okrutne Prawo Obyczajowe. Zamiast policji jest wojsko. Mandaty nie istnieją- są wyroki. Ci których aresztowano, już nigdy nie wracają….
Ember ma siedemnaście lat. Pamięta, że kiedyś było inaczej. W ciągu trzech lat po zakończeniu wojny dziewczyna przyzwyczaił a się do nowego prawa, oraz do perfekcji opanowała wytapianie się w tłum. Jej spokojne życie zakłóca aresztowanie jej matki, oskarżonej o pogwałcenie paragrafu piątego. Wśród żołnierzy którzy przyszli ją pojmać jest Chase- niegdyś najbliższy przyjaciel Ember. Wkrótce sprawy komplikują się jeszcze bardziej. Ember wpada w poważne tarapaty, a wraz z nią Chase.
Przed nimi droga pełna niebezpieczeństw i problemów…

Jak z opisu można się domyślić, książka ta jest dystopią. Nietrudno odszukać w niej podobieństw do innych, popularniejszych dystopii, takich jak np. „Niezgodna” czy „Igrzyska Śmierci”. W każdej z nich przedstawiona jest wizja nieszczęśliwej przyszłości Ameryki, w każdej z nich występuje główna bohaterka o wyjątkowo silnym charakterze.Co więc jest w niej takiego wyjątkowego? Odpowiedź nasuwa się błyskawicznie. W żadnej książce, którą dotychczas czytałam, nie pojawił się taki system.

Paragrafy Prawa Obyczajowego – według mnie manipulujące społeczeństwem – są bardzo dziwne i stosunkowo trudne do przyswojenia. W książce wyjątkowo mało informacji poświęcono właśnie paragrafom. Niekiedy musiałam domyślać się paru rzeczy, ale to chyba jedyny minus w całości.
Akcja jest szybka, bohaterowie przez cały czas coś przeżywają, walczą o życie. Jestem zadowolona z tego, że w tej powieści nie występują obszerne opisy. To zdecydowanie plus. Wydarzenia przedstawione w historii są porywające, pozostawiające niedosyt. Muszę stwierdzić, że autorka naprawdę świetnie wymyśliła i dopracowała fabułę.
Bohaterowie przedstawieni w „Paragrafie 5” są fantastyczni. Ember zdobyła moje serce swoim silnym charakterem i twardą osobowością. Chase nie jest spełnieniem moich marzeń, ale mimo wszystko go polubiłam. Bohaterowie definitywnie są świetni, zarówno ci źli jak i ci dobrzy.
Co do okładki muszę powiedzieć, że jest idealna, nawiązująca do treści książki. Czekałam na moment, kiedy znajdę taką powieść, i nareszcie się doczekałam.

Powiem tak: „Paragraf 5” to genialna powieść. Zarówno dziewczyny, jak i chłopcy znajdą w niej coś dla siebie. Jeśli interesują was dystopie, to jest to książka dla was. Serdecznie polecam!

Klaudia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s