Opublikowany w recenzja, Suzanne Collins, Uncategorized

S. Collins „Igrzyska śmierci”

igrzyska_smierciPrzedstawiam Wam książkę Suzanne Collins pt.(dyn,dyn,dyn!) „IGRZYSKA ŚMIERCI”!No kto by się spodziewał? Książkę wydano w 2008 roku. Wydawnictwo Media Rodzina wydało ją w Polsce w 2009 roku. Stosunkowo szybko.

Jestem pewna na 1000%, że miłośnicy gatunku science-fiction już czytali „Igrzyska Śmierci”, ale pozwolę sobie jednak  opisać, co się dzieje w książce. Na ruinach Ameryki Północnej powstaje państwo Panem. Państwo podzielone jest na 12 dystryktów i Kapitol (stolica państwa). Numery dystryktów wskazują na poziom życia mieszkańców. Dystrykt pierwszy jest najbardziej luksusowy,zatem dystrykt dwunasty ma najgorzej. Każdy dystrykt dostarcza do Kapitolu daninę, np. Węgiel, żywność itd. Kapitol co roku urządza tak zwane Głodowe Igrzyska. W każdym dystrykcie losuje się jednego chłopaka i jedną dziewczynę, którzy potem jadą na arenę i zabijają się nawzajem.

Na pierwszych stronach książki poznajemy stosunkowo miłą Katniss Everdeen,która SAMA musi wyżywić całą rodzinę,jest NAJGŁODNIEJSZA i NAJBIEDNIEJSZA w całym dystrykcie. Chodzi mi o to,że nasza droga Katniss ciągle mówi: „ja,moje,ja…”. Oczywiście jest dzielna i bardzo ją podziwiam,że daje radę codziennie upolować jedzenie dla siostry i mamy. Ale w pewnych momentach nie wyrabiałam, tak mnie denerwowała.

Drugim głównym bohaterem jest Peeta Mellark. Jest synem piekarza, więc on też pracuje w piekarni. Nie faworyzuje go ani nic z tych rzeczy, ale on wydaje mi się o wiele milszy niż Katniss. W sumie do końca nie jestem pewna, dlaczego tak myślę.

Akcja książki rozpoczyna się, gdy na Głodowe Igrzyska zostaje wylosowana siostra Katniss-Prim. Wtedy Katniss krzyczy wniebogłosy i zgłasza się za siostrę. Drugim uczestnikiem Głodowych Igrzysk zostaje Peeta Mellark, „chłopiec od chleba”. Takim sposobem Katniss i Peeta lądują na arenie i toczą walkę na śmierć i życie.

Co można powiedzieć jeszcze o tej książce? Pojawia się trójkąt miłosny, między główną bohaterką, jej przyjacielem Galem i „chłopcem od chleba”. Mogę powiedzieć jeszcze to, że na początku nie lubiłam również Peeta’y, lecz z czasem się do niego przekonałam, no ogólnie team Peeta. Miałam nadzieję, że z czasem przekonam się bardziej do Katniss, ale coś mi nie wyszło.

Jako bohater spodobał mi się też Haymitch. Owszem jest nieco irytujący i wkurzający, ale, w przeciwieństwie do  Katniss, nie przeszkadzało mi to w żadnym stopniu. Z uczestników Igrzysk polubiłam bardzo Rue, jak chyba każdy. Była bardzo zwinna i dużo myślała, co zapewne jest cenione na takiego typu „imprezie”.

Co do okładki, bardzo mi się podoba. Jest taka w sam raz, niczego nie jest za dużo ani za mało. Oceniam ją  10 na 10.

Bohaterów całej książki oceniam tak na 8 na 10. Tak, to za Katniss i za jej „ja”.

Styl pisania autorki tez bardzo mi się spodobał. Używała słów, które były proste i zrozumiałe. 10 na 10.

Cały pomysł na rozwój wydarzeń też oceniam na 10 na 10. Wcześniej nie spotkałam się z takim pomysłem,wydaje mi się, że jest jedyny w swoim rodzaju.

Chcę dodać jeszcze, że mimo wszystko naprawdę lubię bohaterów występujących w książce, nawet Katniss. Bez niej nie byłoby książki(znaczy na pewno byłaby z kim innym, no ale każdy chyba wie o co mi chodzi).

Jako, że nie mam już do czego się przyczepić całą książkę oceniam 38 na 40.To bardzo wysoka ocena jak na mnie. Serdecznie polecam ją przede wszystkim fanom science-fiction, ale także wielbicielom romansideł. Według mnie każdy odbiorca znajdzie w niej to coś co, właśnie go zaciekawi.

Pragnę również dodać, że ekranizacja książki też jest wyśmienita, także ją też polecam. Czekam na wydanie książki, w której Peeta będzie narratorem i będziemy czytali wszystko z jego strony. Tak wiem, ten dzień może nie nadejść, ale czekam. Teraz zabieram się za drugą cześć trylogii, którą też serdecznie polecam, ponieważ (aż wstyd mi się przyznać) oglądałam już film!

Iga

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s