Opublikowany w dystopia, recenzja, Uncategorized

C. Ahern „Skaza”

 

skazaCecelii Ahern nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Wszyscy znają ją z takich książek jak „Love, Rosie” czy „PS. Kocham cię”. „Skaza” to pierwsza książka autorki, która nie jest typowym romansidłem. Jest to powieść dla młodzieży, według niektórych podobna do „Igrzysk śmierci” lub „Niezgodnej”. Z dostępnych źródeł wiadomo, że wytwórnia Warner Bros pracuje nad adaptacją filmową „Skazy”.

Bohaterką książki jest siedemnastoletnia Celestine. Dziewczyna wiedzie idealne życie jako córka znanej modelki i redaktora ważnej gazety. Ma chłopaka, który jest synem przewodniczącego trybunału, oraz grupę przyjaciół. Idealne życie dziewczyny legnie w gruzach, gdy w autobusie, na oczach ludzi, pomoże naznaczonemu, choremu mężczyźnie. Naznaczony to osoba, która popełniła jakikolwiek występek moralny. Trybunał uznał, że skazy należą się osobom, których czyny nie zasługiwały na więzienie, ale powinny zostać ukarane. Naznaczonych obowiązywały inne prawa, inne obowiązki, inne przywileje…
W momencie, gdy Celestine pomaga naznaczonemu, zostaje uznana za skażoną. Dla sędziego Crevana nie jest to odpowiedni moment na wybuch skandalu, ponieważ przedstawiciele innych krajów myślą nad wprowadzeniem systemu skaz w swoich państwach. Skandal jednak wybucha. Celestine zostaje naznaczona. Bezduszny sędzia Crevan stwierdził, że bohaterka jest skażona do szpiku kości, i należy jej się nie jedna skaza, lecz więcej.

W trakcie procesu naznaczenia dziewczyna poznaje Carrika, który, jak się później okazuje, jest Naznaczony Od Urodzenia. Przez resztę powieści ma on duże znaczenie dla bohaterki.
Mimo początkowych trudności życia z naznaczeniem, Celestine stawia czoło codzienności. Nie jest to  łatwe. Przyjaciele odwrócili się od niej, nauczyciele nie chcą jej uczyć, nawet rodzeństwo się jej boi. Mimo to dziewczyna walczy o powrót do normalnego życia.

Bardzo spodobała mi się fabuła „Skazy”. Autorka idealnie opisała cały system już na początku, co sprawiło, że dalsze wydarzenia były jasne i zrozumiałe. Akcja jest szybka, wciągająca. Ani przez moment się nie nudziłam. Podczas lektury wyobrażałam sobie życie w kraju, gdzie obowiązuje taki system. Według mnie nie jest to dobry sposób na karanie ludzi. Nie mogę uwierzyć, że za zwykłe wyciągnięcie pomocnej dłoni, można zostać ukaranym. Wydaje mi się to bardzo dziwne.

Podczas czytania „Skazy” łzy poleciały mi nie raz. Wzruszyłam się np. w momencie naznaczania Celestine. Płakałam wówczas przez cały rozdział. Cała książka pełna jest smutnych fragmentów, które dają do myślenia.

Bohaterowie tej powieści bardzo przypadli mi do gustu. Celestine jest według mnie prawdziwą bohaterką. Mimo prowadzenia idealnego życia, potrafiła sprzeciwić się bestialskiemu prawu. Cenię sobie jej postawę i uważam za wzór do naśladowania.

Mimo że nie polubiłam sędziego Crevana i nie zgadzam się z jego poglądami, twierdzę, że nadaje on trybunałowi charakteru i pokazuje, że władza państwowa często oszukuje. Jego postać wydaje mi się bardzo rzeczywista.

Bardzo polubiłam Arta, chłopaka głównej bohaterki. Potrafił sprzeciwić się ojcu, i po naznaczeniu dziewczyny uciec z domu.

Postacią, której naprawdę nie polubiłam, jest Juniper, siostra Celestine. Mimo iż płakała przy aresztowaniu siostry, w dalszej części książki była naprawdę dziwna.

„Skaza” jest dla mnie naprawdę wartościową powieścią. Właśnie takie książki można by było czytać całymi dniami i nocami. Jeśli spodobały wam się „Igrzyska Śmierci”  i „Niezgodna”, to „Skaza” również przypadnie wam do gustu. Cecelia Ahern wykonała naprawdę porządną robotę, pisząc tę powieść. Polecam ją każdemu z osobna, zarówno młodym, jak i starszym czytelnikom. Ja oceniam ją 10/10! 🙂

Klaudia

Reklamy

Jedna myśl na temat “C. Ahern „Skaza”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s