Opublikowany w Iga, recenzja, sci-fi

K. Morgan „Misja 100”

misja-100Książka Kass Morgan pt. „Misja 100” z wydawnictwa Bukowy Las zaskoczyła mnie. Nie wiem, czy negatywnie, czy pozytywnie, po prostu mnie zaskoczyła. Na podstawie książki powstał serial sci-fi „The 100”. Serial świetny, książka zresztą też, ale… Pozostaje niedosyt i pytanie – Jak to??

Oczywiście prawie tak, jak wszyscy, najpierw obejrzałam serial, a potem dopiero się zorientowałam: „O, on powstał na podstawie książki, muszę ją przeczytać!”.

Jak widać, tak też zrobiłam. Oczywiście, nie mam pretensji do producenta serialu, w którym jest wiele zmian w stosunku do książki. Nie mam też pretensji do autorki powieści. Nie wiem, jak wytłumaczyć, o co mi chodzi, lecz jeśli ktoś obejrzy chociaż 2 pierwsze odcinki serialu, od razu zrozumie, o co mi chodzi.

W lutym pojawi się 4 sezon serialu i tu powstaje kolejne pytanie – Jak to? Przecież książka ma tylko 3 tomy, a tu powstaje 4 sezon? Jestem ciekawa, czy w 3 tomie książki będzie to, co stało się na końcu 3 sezonu, czy to będzie w 4 sezonie. Zobaczymy.

No dobra, miałam opisywać książkę, a rozczulam się nad swoimi pytaniami, co do serialu. Autorka opisuje życie w kosmosie, któregoś już z kolei pokolenia ludzi, którym udało się uciec z Ziemi podczas zagłady nuklearnej. Na statku kosmicznym zaczyna brakować jedzenia, a co najważniejsze, powietrza. Dlatego rząd zsyła na Ziemię stu młodocianych przestępców, żeby zorientowali się, jak wygląda sytuacja. Czy nadal jest promieniowanie? Czy na Ziemi w ogóle da się przeżyć? Niestety podczas lądowania dochodzi do awarii i lądownik z setką na pokładzie traci jakąkolwiek możliwość komunikacji ze statkiem. Odtąd bohaterowie zdani są tylko na siebie.

Na początku książki bliżej z całej setki poznajemy Clark. Można powiedzieć, że wywodzi się z bogatszej rodziny. Mieszka w wygodniejszym domu, ma łatwiejszy dostęp do wody, perspektywę lepszej pracy w przyszłości. Dziewczyna zostaje jednak Odosobniona podczas egzekucji swoich rodziców.

Następnie autorka przedstawia nam Wellsa, którego ojciec pełni ważną funkcję na statku – jest kanclerzem. Chłopak stracił matkę w wyniku choroby, jego kontakty z ojcem pogorszyły się. Wtedy też poznał Clark i zakochał się w niej. To m.in. dla ukochanej dziewczyny udaje się wraz z setką na Ziemię.

Bellamy, niestety nie jest tak uprzywilejowany i ustawiony jak dwójka poprzedników. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest to, że na statku przebywa z siostrą – Octavią – a to jest surowo zabronione. Chronił siostrę od najmłodszych lat, dlatego też zdecyduje się na złamanie kilku praw i poleci z nią na Ziemię.

Ostatnią bohaterką, którą chciałabym Wam bliżej przedstawić, jest Glass. Dziewczyna przyjaźni się z Wellsem i Clark, i tylko jej udaje się uniknąć podróży na Ziemię.
Historia setki przybyszów z kosmosu nie rozwija się może w najszybszym tempie, lecz czyta się ją bardzo szybko. Książkę można określić mieszanką sci-fi z powieścią bardzoooo miłościową. Wątek miłosny tutaj dominuje. Miałam nadzieje,że książka będzie bliższa serialowi – w którym jest dużo akcji, co chwila ktoś kogoś zabija, jest jakaś drama (no dobra w książce jest dużo dram miłosnych, ale nie o to mi chodziło).

W powieści mamy także przedstawione życie bohaterów sprzed posłania ich na Ziemię. Te wątki napisane są inną czcionką (zresztą bardzo ładną), dzięki czemu łatwiej się zorientować, że w tych fragmentach wracamy do przeszłości.

Przyznam, że końcówka książki jest fantastyczna. Tyle pytań bez odpowiedzi! Zamówiłam kolejny tom „Dzień 21” tej samej autorki i już nie mogę doczekać się, co się właściwie stanie, bo teoretycznie wiem.

Książkę polecam osobom, które lubią książki o tematyce dystopii i sci-fi, ale od razu uprzedzam, że należy nastawić się na wątki miłosne! I oczywiście zachęcam do jej przeczytania tych, którzy obejrzeli lub dopiero zamierzają obejrzeć serial „The 100”.

Iga

Reklamy

Jedna myśl na temat “K. Morgan „Misja 100”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s