Opublikowany w Uncategorized

K. Majgier „Świat według Vanessy”

majgierBardzo lubię książki pani Katarzyny Majgier, dlatego gdy usłyszałam o „Świecie według Vanessy”, postanowiłam się za nią zabrać. Książka została wydana w styczniu 2012 roku przez wydawnictwo Akapit Press. Jest to typowa młodzieżówka, opowiadająca o życiu zwykłej, nastoletniej dziewczyny.

Vanessa ma siedemnaście lat. Od najmłodszych lat spędza dnie w kiosku swojej matki. Czytać nauczyła się właśnie pośród stosów gazet. Dziewczyna marzyła o pracy dziennikarki, lecz wydawało się to dla niej wręcz niemożliwe. Według niej szansę na taką pracę mają dzieci sławnych, bogatych rodziców.

Bohaterka nie lubi szkoły. Jest typem dziewczyny, którą interesują chłopcy, makijaż, fryzjer oraz solarium. Jej wygląd ( mocny makijaż, rozjaśnione włosy i opalenizna) zawsze sprawiały, że nauczyciele oceniali ją na pierwszy rzut oka, często niesłusznie.

Pewnego dnia Vanessa poznaje swoją sąsiadkę, starszą panią, Zofię. Od tej chwili dziewczyna zaczyna ulegać zmianom. Zaczyna czytać książki, których wcześniej nie darzyła sympatią. Dodatkowo bohaterka poznaje dziennikarza, który proponuje jej współudział w tworzeniu artykułu. Podekscytowana dziewczyna zgadza się, nie wiedząc jakie skutki przyniesie ta współpraca. Pod wpływem różnych emocji dziewczyna zaczyna robić to, na co nigdy wcześniej by się nie zgodziła.

Vanessa pragnęła założyć własną gazetę. Z tego powodu każdy rozdział książki to osobny numer jej wymyślonego czasopisma. Rozdziały podzielone są na rubryki znane z prasy młodzieżowej, czyli na rady, modę, urodę itd. Taka forma bardzo mi się spodobała, a dzięki niej szybciej przeczytałam całą książkę.

Tempo akcji nie jest nie wiadomo jak szybkie, charakterystyczne dla obyczajowych książek młodzieżowych. W powieści nie ma nagłych zwrotów akcji. Wszystkie wydarzenia idealnie się łączą. Fabułę powieści oceniam na 7/10. Nie była to wspaniała historia, lecz,według mnie, zupełnie pospolita. Jednak mimo tej zwykłości, nawet mi się spodobała.

Głównej bohaterki nie polubiłam. Mimo swoich siedemnastu lat, zachowywała się jak zwykła trzynastolatka. Jako siedemnastoletnia dziewczyna powinna wiedzieć, co zamierza robić w najbliższej przyszłości. Vanessa nie myślała o takich rzeczach. Większość czasu spędzała na rozmyślaniu o chłopakach itp. W niektórych momentach książki chciałam po prosu krzyknąć: Dziewczyno, ogarnij się!

Polubiłam panią Zofię. Potrafiła wywrzeć na zbuntowaną  Vanessie duży wpływ. Była jedyną postacią w całej książce, która darzyłam dużym szacunkiem. Wszystkie postacie oceniam 5/10.

Okładka książki ewidentnie mi się nie podoba. Jest taka byle jaka, a dodatkowo niezgodna z powieścią. Zdjęcie na okładce nie odpowiada wyglądowi głównej bohaterki. Oprawę wizualną oceniam 5/10.

Łączna suma punktów to 17/30.

Książkę polecam w szczególności nastolatkom. Każda na pewno znajdzie w tej powieści coś dla siebie. Mimo wad, wszystko ma swoje zalety. Tak samo jest z tą historią. Ma i wady, ale i szereg zalet!

Klaudia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s